קצת מבאס להעלות אתר אינטרנט לאוויר ואז לגלות דברים שלא הבחנו בהם כי לפעמים לא זוכרים את כל הדברים החשובים שיש לבדוק לפני שמעלים אתר לאינטרנט וגוגל מתחיל לסרוק את האתר בנאמנות. אז כדי למנוע פדיחה מול הלקוח ריכזתי כאן רשימה של דברים שחשובים בעיניי כדי שהאתר יעלה לאוויר בצורה הטובה ביותר.

1. האם האתר פתוח לסריקה?

אחד הדברים הכי קריטיים זה לבדוק אם האתר שלנו פתוח לסריקה של רובוטים כדי שגוגל ומנועי חיפוש אחרים יוכלו לגלות ולסרוק את הדפים באתר שלנו, לכן נבדוק שאין חסימה כזאת.

בלוח בקרה, דרך התפריט הצדדי ניכנס ל”הגדרות” -> “קריאה” -> ונוודא שהאפשרות “נראות במנועי החיפוש” לא מסומנת.

המלצה נוספת והיא לבדוק שהקובץ “robots.txt” קיים על השרת, ניתן לוודא זאת על ידי גישה לקובץ באמצעות שורת הכתובת.
לדוגמה: “yoursite.co.il/robots.txt” (כמובן להחליף בכתובת האתר שלכם).

2. תוסף “Yoast” קיים

כל מקדם אתרים היום יודע מה החשיבות של התוסף הזה. כדי שהאתר יסרק בצורה ידידותית וטובה יותר לגוגל התוסף הזה מאוד מומלץ וחינמי, יש את גרסת הפרימיום אבל החינמי בהחלט מספק. כמובן חשוב לעבור על כל עמוד באתר ולבדוק שבוצע אופטימיזציה כגון כתיבת תיאור לעמוד עם אורך טקסט תקין וכמובן בחירת ביטויים  ממוקדים לשיפור תוצאות החיפוש של העמוד במנועי החיפוש.

3. ביטול תגובות בפוסטים

אין זה נעים לגלות שנכנס ספאם לאתר שלנו והוא מתלכלך עם כל מיני טקסטים שאף עלול להזיק לאתר שלנו ולסווג אותו בתור אתר ספאם או עם תוכן פוגעני, לכן אם באתר שלכם אין צורך בתגובות, יש לוודא שהן אינן מתאפשרות באתר.

בלוח הבקרה, דרך התפריט הצדדי ניכנס ל”הגדרות” -> “דיון” ואמליץ לשנות את ההגדרות כמו בצילום המסך הבא:

4. קרדיט לאתר

לכל צייר או אומן מגיע שידעו שהוא עומד מאחורי האומנות הזאת, גם אתר אינטרנט זו יצירת אומנות ומגיע לכם אחרי כל ההשקעה קרדיט בתחתית האתר עם לינק לאתר שלכם, אולי תזכו בזכות זה בלקוח חדש. לא כל לקוח מסכים שמי שבנה לו את האתר יכתוב זכויות ובהחלט זו זכותו אך לרוב הלקוחות מסכימים לכך, שווה כמובן לציין זאת בשלב תיאום הציפיות.

5. תוסף נגישות

לפי חוק הנגישות הישראלי, יש לעמוד בתקן הישראלי “5568” וזאת על מנת לאפשר ללא פחות מ1.5 מיליון ישראלים בעלי מוגבלות לגשת לתכנים של האתר. אתרים מונגשים עלולים לקבל התראות מעורכי דין ותביעות במידה ולא מסדירים את התשלום, אז שלא נפספס בטעות. תוסף חינמי מומלץ: “One Click Accessibility”. 

6. מחיקת תוכן שלא בשימוש

הרבה פעמים קורה שאנחנו משאירים סתם עמודים או פוסטים לא בשימוש ולא מוחקים אותם מהאתר. בדרך כלל זה קורה אם מתקינים תבנית שמגיעה עם תוכן דמו שנשאר בטעות במערכת ללא שימוש. החשש הוא שהעמוד שאין בו שימוש יסרק ע”י גוגל וסתם בתוצאות החיפוש בגוגל נראה עמודים מוזרים ולא קשורים, באסה להגיע למצב כזה שכן במידה ונסיר את העמודים אחרי שהאתר כבר נסרק נצטרך להמתין זמן רב עד שגוגל יסיר אותו.
חשוב כמובן לבדוק שמחקנו תגובות מיותרות, תגיות וקטגוריות של פוסטים ומוצרים שלא בשימוש. חשוב לבדוק גם שאין תמונות מיותרות במדיה שלוקחות לנו סתם מקום בשטח האיחסון.

7. גרסת וורדפרס עדכנית ותוספים מעודכנים

חשוב לוודא שיש לנו את גרסת הליבה של וורדפרס הכי עדכנית, ניתן לוודא זאת דרך לחיצה על “שדרוגים” תחת “לוח בקרה” בתפריט הצדדי.

יש לוודא גם שכל התוספים מעודכנים על מנת לשמור על אתר יציב ומאובטח יותר.
טיפ נוסף: שידרוג גרסת PHP לגרסה 7.3 ומעלה במידה ויש לכם גרסה ישנה יותר. במידה ואינכם יודעים כיצד, בדקו עם חברת האחסון שלכם.

8. חיבור מאובטח (SSL) פעיל

בוודאי שמתם לב שהיום לכל אתר כמעט יש מנעול סגור המופיע בשורת הכתובת של האתר.
במידה ורואים מנעול סגור, זה סימן שמותקנת תעודת אבטחה בצורה תקינה.
בדפדפן “Chrome” זה נראה כך:

וודאו שיש חיבור מאובטח גם אצלכם באתר ואם לא חשוב שתתקינו בהקדם או בקשו מחברת האיחסון שתתקין עבורכם.

טיפ קטן לדרך

המלצה נוספת זה לעבוד עם רשימה באקסל לכל אתר שאתם בונים עם כל הסעיפים שחשוב לבדוק לפני שמעלים אתר לאוויר, ככה תוודאו שלא פספסתם כלום. כמובן ישנם עוד דברים שחשוב לבדוק כמו רספונסיביות למכשירים ניידים אבל תוכלו להכין כמובן רשימה כזו בעצמכם. אתם יכולים כמובן ליצור איתי קשר באי-מייל ולהתייעץ איתי בעניין.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *